FEDERATIA ROMANA DE GIMNASTICA RITMICA
 
2017
Curs National Arbitri
16th Irina Deleanu Cup
Campionatele Nationale Copii
 
2016
CN Juniori Mici
Campionatele Nationale Copii
CN de Junioare si Senioare
Cupa României
 
2015
World Cup & Irina Deleanu Cup
7th Spring Cup
Campionatele Nationale Copii
CN de Junioare si Senioare
Cupa României
 
2014
6th Spring Cup
13th Irina Deleanu Cup
Campionatele Nationale Copii
CN de Junioare si Senioare
Cupa României
 
2013
World Cup & I.Deleanu Trophy
5th Spring Cup
Campionatele Nationale Copii
CN de Junioare si Senioare
Cupa României
 
2012
Irina Deleanu Orange Trophy
4th Spring Cup
Campionatele Nationale Copii
CN de Junioare si Senioare
Cupa României
Concursuri internationale
 
2011
Irina Deleanu Orange Trophy
3rd Spring Cup
Campionatele Nationale Copii
CN de Junioare si Senioare
Cupa României
Concursuri internationale
 
2010
Irina Deleanu Orange Trophy
Campionatele Zonale Copii
Campionatele Nationale Copii
CZ de Junioare si Senioare
CN de Junioare si Senioare
Cupa României
 
2009
Irina Deleanu Orange Trophy
CN Copii si Juniori Mici
CN de Junioare si Senioare
Cupa Romaniei
 
2008
Cupa Irina Deleanu
 
© Carlo di Giusto
 
© Valeriu Sprintu
   
LOTUL NATIONAL INDIVIDUAL
   
ANTRENOR PRINCIPAL
GARBA (PREDA), MARIA (1953), nascuta la Bucuresti, sportiva si antrenoare de gimnastica ritmica, profesoara de educatie fizica, absolventa a IEFS, promotia 1976.
 

A activat ca sportiva la Liceul cu program sportiv nr. 35, având-o ca antrenoare pe Livia Grama, apoi la CS IEFS sub indrumarea profesoarei Viorica Mociani.

A fost prima gimnasta care a reusit sa cucereasca, de trei ori consecutiv (1971, 1972, 1973), titlul de campioana nationala. A activat ca antrenoare la sectia de gimnastica ritmica a AS „Flacara Rosie”, in perioada 1980 – 1984, unde a selectionat si pregatit sportive care au obtinut 9 titluri de campioane nationale si numeroase medalii la diferite concursuri internationale.

In perioada 1981 – 1993, a fost numita antrenoare la loturile olimpice si nationale de gimnastica ritmica.

Din anul 1984, a indeplinit si functia de antrenor federal in cadrul FRG.

In 1993 a pregatit lotul national de gimnastica al Portugaliei.

Din 1995 a revenit ca antrenoare a loturilor nationale. A adus o contributie deosebita la dezvoltarea si afirmarea gimnasticii ritmice din România, la promovarea unor noi talente pe plan international.

Cu sprijinul antrenorilor din cluburi si al celorlalti specialisti din colectivele tehnice care au asigurat pregatirea loturilor reprezentative, a contribuit la realizarea unor perfomante de prestigiu, printre care: medalia de argint (singura medalie olimpica la aceasta ramura de sport) obtinuta de Doina Staiculescu la individual compus, in 1984 la Jocurile Oliompice de la Los Angeles, când acest sport a fost introdus pentru prima data in programul olimpic; 2 medalii de bronz, obtinute de Irina Deleanu la minge, la Campionatele Europene din 1990 de la Göteborg si la coarda, la Campionatele Mondiale din 1992 de la Bruxelles. Din 1977 a activat ca arbitru federal, iar din 1986, ca arbitru international, oficiind la Campionatele Europene si Campionatele Mondiale din 1986, 1988 – 1989 si 1990 – 1993.

A participat la organizarea si sustinerea cursurilor si examenelor la scoala de antrenori si la diferite actiuni de perfectionare, precum si la cursurile de formare a arbitrilor federali.

A contribuit la elaborarea a numeroase planuri si programe de dezvoltare a gimnasticii ritmice si a actiunilor de selectie si pregatire a sportivelor.

Maestra a sportului si Antrenoare emerita. In anul 2000, i s-a conferit Medalia nationala „Pentru Merit”, clasa a III-a.

COMPONENTA LOTULUI NATIONAL DE SENIOARE

Alxandra PISCUPESCU - CS "Olimpia" Bucuresti
M
ultipla Campioana Nationala atatat la Junioare, cat si la Senioare
Locul II la Cupa Mondiala, Bucuresti, 2013
Locul XVII la Individual Compus – Campionatele Mondiale, Montpellier, Franta, 2011
       c. Locul 17 la individual compus, Campionatul Mondial- Kiev 2013

Adriana TEOCAN - CS "Olimpia" Bucuresti
L
ocurile II si III la Campionatele Nationale de Senioare 2011 - 2013

Diana PAVEL - CSS "Anghel Saligny" lasi
Dubla Campiona Nationala la Junioare in anul 2013
Dubla Vicecampiona Nationala la Junioare in anul 2013
Componenta a echipei de Junioare la Campionatul European, Russia 2012
Multipla medaliatala competitii internationale

Diana VALEANU - CSS Resita
Hermina DOHOTARIU - CSS1 Constanta

COMPONENTA LOTULUI NATIONAL DE JUNIOARE

Ana Luiza FILIORIANU - CS "Olimpia" Bucuresti
Locul IV la Individual Compus – Jocurile Olimpice de Tineret, Nanjing 2014
       Locul V la Maciuci si VII la Cerc – Campionatul European de Junioare, Azerbaidjan 2014
       Locul III la Cerc – International Tournament "Città di Pesaro", Italia, 2014
Medaliata la competitii internationale de mare amploare

Andreea VERDES - CSS "Anghel Saligny" lasi
Campionala Nationala la Minge - Campionatele Nationale de Junioare si Senioare 2013
Vicecampiona Nationala la Panglica - Campionatele Nationale de Junioare si Senioare2013
Locul 3 la Individual Compus - Campionatele Nationale de Junioare si Senioare2013
Locul 10 cu Echipa la Campionatele Europene de Junioare, 2014
Medaliata la Cupe Internationale de mare amploare

Stefana Popa - CSS "Anghel Saligny" lasi
Laura Anitei - CSS "Anghel Saligny" lasi
Alice DAVID - CS "Olimpia" Bucuresti
Denisa MAILAT - CS "Olimpia" Bucuresti
Klementina ADAMOSI - LPS Târgu-Mures
Denisa STOIAN - CSM Ploiesti
Cesima NECHIFOR - CSM Ploiesti
Timeea ZADIC - LPS Bistrita
Sonia lCHIM - CSM Arad
Medeea MIC
- LPS Baia Mare

FEDERATIA ROMANA DE GIMNASTICA RITMICA
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
FEDERATIA ROMANA DE GIMNASTICA RITMICA
© 2008 - Federatia Romana de Gimnastica Ritmica - webdesigner Liliana Baescu